Ne Yapıyoruz

Ne Yapıyoruz

Shell dünyanın daha fazla ve daha temiz enerji çözümlerine yönelik büyüyen ihtiyacını ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sorumluluk taşıyan yöntemlerle karşılamayı amaçlayan uluslararası bir enerji şirketidir.

Stratejimiz dünyanın enerji sistemi değişirken petrol, gaz ve düşük karbon enerjisi sağlayarak lider bir enerji şirketi olarak sahip olduğumuz pozisyonu güçlendirmektir. Güvenlik ve sosyal sorumluluk iş yaklaşımımız açısından temel öneme sahiptir.

 

İŞ KOLLARIMIZ:

Akaryakıt ve Madeni Yağ Dağıtım ve Pazarlama:

Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Ürün ve hizmet portföyümüzde Shell V-Power performans yakıtları, Shell FuelSave tasarruf yakıtları, Shell Helix Motor Yağları, Shell AutoGas markalı otogaz ve Shell Select markası altında hizmet sunduğumuz marketlerimiz bulunuyor. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.

Sektörün ilk ve en büyük filo yakıt yönetim sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi ile 500.000’den fazla araç sahibine hizmet sunuyoruz. Yine sektörün en büyük sadakat programlarından biri olan Shell Club Smart kapsamında 1,6 milyon aktif kullanıcıya ve 7 milyon kayıtlı müşteriye sahibiz. Shell Club Smart sadakat kart programı misafirlerimizin deneyimini geliştirmek için en çok önemsediğimiz alanların başında geliyor. THY Miles & Smiles programından kazanılan millerin akaryakıt alımında kullanılması, Turkcell ile birlikte hayata geçen seçili istasyonlarda araçtan inmeden ve internet kullanmadan mobil ödeme sistemi gibi stratejik işbirlikleri ile müşteri deneyimini farklılaştırmak konusunda sektörde yeniliklere liderlik etmek için çalışıyoruz. Bu işbirliklerini de misafirlerimizin farkında olduğu ihtiyaçlara ek olarak, farkında olamadığı ihtiyaçlarını da analiz ederek tasarlıyoruz.

Türkiye genelinde işlettiğimiz 6 terminal (4 akaryakıt ve 2 LPG) ve 5 adet ortak ortak işlettiğimiz akaryakıt terminali olmak üzere toplam 11 depolama tesisimiz bulunuyor.

Öte yandan başta otomotiv olmak üzere inşaat, madencilik, enerji üretimi, demir-çelik ve genel imalat gibi kullanım alanlarında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin satışı ve pazarlamasını da gerçekleştiriyoruz. Dünyada ve Türkiye’de toplam madeni yağlar pazarındaki liderliğimizi son 10 yıldır kesintisiz sürdürüyoruz. Madeni yağ portföyümüzde Helix, Rimula motor yağlarının yanı sıra, Tellus, Omala ve Gadus markalı endüstriyel yağ ve gresleri de bulunmaktadır. Shell’in Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince Tesisimiz’de 2016 yılında toplam 24 bin ton ihracat hacmiyle yeni bir ihracat rekoru kırılmıştır. Son dönemdeki yatırımlarımızla Shell içinde bir bölgesel madeni yağ üretim üssü haline getirdiğimiz Derince Madeni Yağ ve Gres Üretim Tesisimiz’den 57 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Petrol ve Doğal Gaz Arama:

Shell, 2011 yılında Türkiye Petrolleri (TP) ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arama faaliyetleri gerçekleştirmek üzere bir ortaklık anlaşması imzaladı ve Türkiye'deki faaliyet alanları arasına petrol ve gaz aramalarını da ekledi. Bunu takiben Karadeniz'de derin deniz aramaları yapmak üzere TP ile 2013 yılında bir anlaşma daha imzalandı.

Türkiye Petrolleri ile birlikte Türkiye’deki petrol ve gaz kaynaklarını geliştirmeyi ve yerli üretimin artışına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’nin gelişimi ile orantılı olarak artan enerji ihtiyacını yerli petrol ve gaz kaynaklarını geliştirerek karşılamak için Türkiye Petrolleri (TP) işbirliği ile 2015’in ilk çeyreğinde Batı Karadeniz’de, kıyıdan 100 km kadar açıkta, 2.000 metre deniz suyu derinliğinde bir derin deniz arama kuyusu açtık.

Batı Karadeniz derin deniz sondajı projesindeki sondaj lokasyonu, Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi’nin topladığı verilerin değerlendirilmesi ve analizini takiben belirlendi. Daha sonra da arama faaliyetlerine başladık. Sondaj gemisi 2015 Ocak sonu itibariyle bölgeye intikal etti ve sondajı tamamlayarak faaliyetlerini, 2015 ortalarında, çevreye hiçbir zarar vermeden, emniyetli ve başarılı bir biçimde tamamladı. Hâlihazırda kuyudan elde edilen sonuçlar değerlendiriliyor. 

Doğal Gaz ve Elektrik Ticareti:

Shell Enerji A.Ş, 2004 yılında doğal gaz ithalatı ve ticareti yapmak üzere kuruldu. Shell Enerji A.Ş. şirketimiz, Türkiye’de boru hatları ile doğal gaz ithalatı yapan ilk uluslararası şirkettir ve 2014 yılı Mayıs ayında elektrik ticaretine başlamıştır. 

Kimyasal Satışları:

Shell Türkiye olarak, 1964 yılından bu yana aralarında ev eşyaları, deterjan, boya ve basım mürekkepleri de olmak üzere günlük hayatımızda önemli yer tutan petrokimyasal ürünleri pek çok sektörde kullanılmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarına tedarik ediyoruz.

Denizcilik Satışları:

Shell olarak, İstanbul, Aliağa ve Diliskelesi limanları ile birlikte bugün itibariyle Türkiye’nin 21 limanında ulusal ve uluslararası firmalara madeni yağ ürünleri ve teknik hizmetler sunuyoruz. Sunduğumuz danışmanlık ve teknik hizmetler, müşterilerimizin bir gemide bulunan bütün makine ve ekipman türlerinde Shell’in madeni yağ ürünlerinden maksimum değer elde etmelerine yardımcı oluyor.

Havacılık Satışları:

Shell olarak, 1933 yılından bu yana hava araçlarına yakıt ikmali yapmaktayız. 12 havalimanında sunduğumuz hizmet ile günde ortalama 70 uçağa yakıt ikmali gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Gazipaşa havaalanının tek yakıt sağlayıcısıyız.

Daima tercih edilen bir iş ortağı olarak; kurumsal müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin kapasitelerini geliştirmek için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Shell olarak sadece Türkiye’nin ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de destek oluyoruz. Elde ettiğimiz bilgi birikimi, sermaye ve sahip olduğumuz tecrübeyi istihdam yaratarak, iş ortaklarımızın kapasitelerini geliştirmesi için katkıda bulunarak ve içinde bulunduğumuz topluma yönelik sosyal yatırım projeleri gerçekleştirerek kullanıyor ve böylece Türkiye’ye değer katmak için çalışıyoruz.

Yenilikçiliğe animasyonlu bir bakış

 

+ Hızlı Başvuru